Karosszéria formák

Technikai megoldások, kérdések

Moderátorok: TomiTomi, StangMan

Avatar
LeMans67
Városi versenyző
Hozzászólások: 2314
Csatlakozott: 2007.07.03 7:34

Karosszéria formák

Hozzászólás Szerző: LeMans67 » 2007.09.03 18:30

Karosszéria formák

Üdv annak aki benéz ide és remélem sikerrel jár, megtalálja az általa keresett kategória leírását. Pár sorban lehet olvasni a különböző autó formákra utaló nevek jelentéséről. Sok forma nem mindig határozható meg pontosan, mivel az autó gyártók is használnak nem az autó formájára utaló neveket (Cadillac Coupe De Ville). Sokszor az autó kialakítása nem pontosan fedi le a meghatározást, vagy több kategóriába is besorolható, ilyenkor a gyártó meghatározását érdemes követni. Erre halad a mai autóipar is folyamatosan a közös platformok (GM Platform) kialakításával és használatával.

Coupe
Kép
1949 Ford Coupe (Street Road)

Általában 2 ajtós, és kettő, vagy négyüléses keménytetős autó. Jellemző vonása, hogy hosszabb a két ajtó, kisebb a hátsó tér, mint a sedan kiviteleknél, ráadásul alacsonyabb a tető vonala is. Egyes típusoknál a hátsó ülések annyira szűkek, hogy csak ideiglenes használatra alkalmasak, ezeket hívják 2+2 üléseseknek.

HatchBack
Kép
1987 Ford Mustang GT 5.0 (StangMan)

Olyan kialakítás, ahol a hátsó ablak a csomagtér tetővel egybe van építve, így ennek a kinyitásakor hatalmas felületen lehet az autó hátsó felébe rámolni. Nincs elzárva a hátsó rész az utasfülkétől.

FastBack
Kép
1968 Ford Mustang FastBack

Annyiban tér el az előző kiviteltől, hogy a csomagtér nyitásakor a hátsó ablak nem nyílik, fixen a helyén marad.

NotchBack
Kép
1987 Ford Mustang LX 5.0 (Bandit)

Valahol a fastback és a sedan kivitel között helyezkedik el, gyakorlatilag egy sedan típus elkülönített csomagtérrel.

HardTop
Kép
1967 Ford Mustang

Az elnevezés magában hordozza jelentését, mint szinte minden másik formánál is. A dolog lényege, hogy nincs hagyományos "B" oszlop az autón. Ehelyett egy erősített tető kialakítás veszi át a B oszlop merevítő szerepét. Így, ha lehúzzák az ablakot az autó teljes oldala nyitottá válik. Ráadásul mint a convertible kivitelű autóknál az ablakok keret nélküliek ezzel is hangsúlyozva az autó nyitott hangulatát. A forma következtében még 100 km/h-nál sem zavaró a lehúzott ablak.

Coupe Convertible
Kép
198x Ford Mustang Convertible 2.3 (fiona)

A coupe forma nyitható vászon, vagy vinyl tetős kivitele.

Roadster
Kép
1932 Ford Roadster

Eredetileg 2 ajtós nyitott autó volt minimális időjárás elleni védelemmel. Ma már gyakran alkalmazzák a kétüléses, nyitott tetős autókra. Nincsenek oldalablakok, lágy vagy kemény tető kapható az autóhoz.

Semi-Convertible vagy Cabrio Coach
Kép
1935 Ford German Cabrio (Cabrio Coach)

Ebbe a kategóriába sorolják azokat - az általában vászontetejű - autókat, amelyeken a tető lemez helyére szerelt burkolat, mint egy hatalmas napfénytető, kinyitható volt. Ezek talán legismertebb európai formái Citroen 2CV és Volkswagen Bogár vászontetős kivitelei. Talán ide kellene sorolni ezeket a típusokat is:

Targa
Kép
Olyan kivihető tető, aminél a levehető elemek kiemelése után az autó tengelyével párhuzamosan marad középen egy merevítő rúd a tetőben.

Convertible
Kép
2007 Ford Mustang GT

A cabrio (EU) vagy convertible (US) forma. Azokat a teljesen nyitott tetejű autókat sorolják ide, ahol maga a tető levehető (merevtetős kiviteleknél, pl. téli keménytető), vagy összecsukható kialakítású. A hátsó ablak lágy anyagból, vagy üvegből készül. Oldalablakok lehúzhatóak, vagy nincsenek (roadster).

Sedan
Kép
1978 Ford Fairlane 500 ZH (Kenguruvadász)

Négy vagy többszemélyes, kettő vagy négyajtós kivitelű keménytetős autó. A csomagtér a hátsó ablak vonaláig tart. A leggyakrabban használt forma. Amerikában a keretes ablakú autókra is használták.

Limuzin
Kép
199x Lincoln Towncar Stretch Limuzin

Az első és hátsó tér között meghoszabbított kivitelű autó. A nyújtott kivitelű autókat nevezik limo-nak is. A limuzin Németországban megegyezik a sedan fogalmával.

Ezen karosszériaforma története szinte megegyezik az autógyártáséval. Mivel az autó megjelenésekor nem olcsóságával, hanem megjelenésével tündökölt, így általában a tehetősebb réteg kiváltsága volt. Ebből adódóan már ekkor is volt igény az utas és a vezető elkülönítésére. Megjelent az üvegfal, ami a mai időkben már leereszthető is lehet, és ezzel elválasztották az autó két terét egymástól. Az első limuzinok megnyújtott sedanok voltak, majd kialakult az egyre komolyabb igény ezekre az autókra, létrejött az új típus is.

Wagon
Kép
1957 Ford Ranch Wagon

Magyarul kombi. Amerikában Wagon, Station Wagon, Safari Wagon neveken árulták a megnövelt zárt tároló területtel épített autókat.

PickUp truck
Kép
1939 Ford PickUp

A kis vagy közép méretű teherautókat sorolják ide, amelyek alapja nem személyautó, de hasonló méretű. Ezek a könnyű szállító jármúvek egy kabinnal és mögé elhelyezett rakodó térrel rendelkeznek.

Terepjáró
Ide tartoznak általában az állandó, vagy kapcsolható összekerékhajtású járművek, amik terep akadályok leküzdésére lettek építve. Általában emelt hasmagassággal rendelkeznek, a jobb terepfutásért és erősített a felépítményük az állandó igénybevételek miatt.
Kép
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára LeMans67 2009.04.14 16:27-kor.

Avatar
Chromlo
Kényelmesen krúzoló
Hozzászólások: 944
Csatlakozott: 2007.07.03 9:06
Tartózkodási hely: Vecsés

Hozzászólás Szerző: Chromlo » 2007.09.04 11:57

Jóesetben csak a kombi maradt ki, de vajon mi a Bronco?

Avatar
LeMans67
Városi versenyző
Hozzászólások: 2314
Csatlakozott: 2007.07.03 7:34

Hozzászólás Szerző: LeMans67 » 2007.09.04 12:21

Chromlo írta:Jóesetben csak a kombi maradt ki, de vajon mi a Bronco?
Khm a kombi = wagon

A Bronco pedig terepjáró, már javítom is... Nem is jutott eszembe, hogy van neked itt képed, már megy is fel :)

Avatar
TomiTomi
Admin
Hozzászólások: 22128
Csatlakozott: 2007.05.23 20:10
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: TomiTomi » 2007.09.04 19:20

A kérdés talán az, hogy a "terepjáró" karosszéria forma-e. :roll: Az igazi Jeep kabrio, a Bronco kombi, UAZ meg volt kisbuszként is... :P

Avatar
Chromlo
Kényelmesen krúzoló
Hozzászólások: 944
Csatlakozott: 2007.07.03 9:06
Tartózkodási hely: Vecsés

Hozzászólás Szerző: Chromlo » 2007.09.04 19:36

TomiTomi írta:A kérdés talán az, hogy a "terepjáró" karosszéria forma-e. :roll: Az igazi Jeep kabrio, a Bronco kombi, UAZ meg volt kisbuszként is... :P
Ez valóban vita tárgyát képezi. Ugyanis tényleg lehet KOMBI kabrio kisbusz meg mifene. Vajon egy csövázas terepszöcske milyen karosszéria tipusú lehet? :D

Avatar
TomiTomi
Admin
Hozzászólások: 22128
Csatlakozott: 2007.05.23 20:10
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: TomiTomi » 2007.09.04 19:42

Chromlo írta:Vajon egy csövázas terepszöcske milyen karosszéria tipusú lehet? :D
Buggy (homokfutó)

Avatar
LeMans67
Városi versenyző
Hozzászólások: 2314
Csatlakozott: 2007.07.03 7:34

Hozzászólás Szerző: LeMans67 » 2007.09.05 6:40

Pont a nagyon sok lehetőség miatt írtam, hogy terepjáró. Az angol oldalak is könnyedén átsiklanak a kategória felett, mintha nem is lenne...

Ezért gondoltam összefoglaló néven legyen: terepjáró Ide beletartozhat a Csepel összkerekes teherautójától a Panda 4x4-ig minden :twisted:

A Pick Up is érdekes téma: Kint ide teszik a rendes nyerges vontatmány húzására is alkalmas, akár dupla hátsókerekes gépeket. Európai szemmel simán teherautót mondanánk rá, de ott a külső forma alapján PickUp.

Avatar
trafo2000
Kényelmesen krúzoló
Hozzászólások: 1073
Csatlakozott: 2007.08.04 9:00

Hozzászólás Szerző: trafo2000 » 2007.09.05 8:34

szerintem meg :klassz: a leírás

Avatar
TomiTomi
Admin
Hozzászólások: 22128
Csatlakozott: 2007.05.23 20:10
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: TomiTomi » 2007.09.05 19:14

LeMans67 írta:Pont a nagyon sok lehetőség miatt írtam, hogy terepjáró. Az angol oldalak is könnyedén átsiklanak a kategória felett, mintha nem is lenne...

Ezért gondoltam összefoglaló néven legyen: terepjáró Ide beletartozhat a Csepel összkerekes teherautójától a Panda 4x4-ig minden :twisted:
Talán épp ezért nem karosszéria forma. ;)

Avatar
TomiTomi
Admin
Hozzászólások: 22128
Csatlakozott: 2007.05.23 20:10
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: TomiTomi » 2007.09.05 19:16

Amúgy a divatos kategóriák közül a crossover hiányzik. A fenti kategóriák keverékéből keletkezik.

Avatar
LeMans67
Városi versenyző
Hozzászólások: 2314
Csatlakozott: 2007.07.03 7:34

Hozzászólás Szerző: LeMans67 » 2007.09.06 7:17

Ez közel sem a teljes,csak amit én a kútfejemből összegyűjtögettem. Vannak még egyedi kategóriák, különleges besorolások, ha valaki tud valamit ide írhatná...

A Crossover szerintem nem komoly. Az olyan nem is ez nem is az nem is semmi :twisted: Na a kis gonoszságom után rendesne:

Crossover SUV
Első példája! 1958 Moskvich 410N volt.
Kép

Aztán követték a többi gyártók autói is, Lada Níva, AMC Eagle Wagon...
A lényeg állandó összkerékhajtású lehetőség az autókban. Igazából farmereknektalálták ki nehezen használható utakra.

Avatar
TomiTomi
Admin
Hozzászólások: 22128
Csatlakozott: 2007.05.23 20:10
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: TomiTomi » 2007.09.06 22:38

Ezzel a Moszkviccsal abszolut megfogtál. :klassz:

Szvsz a SUV az, amit írsz. A crossover csak annyit jelent, hogy kéz alapkarosszéria típus között van. Pl egy Espace kabrio is az lenne. ;)

Avatar
StangMan
Admin
Hozzászólások: 7076
Csatlakozott: 2007.06.06 10:09
Tartózkodási hely: Budapest

Hozzászólás Szerző: StangMan » 2007.09.25 0:49

trafo2000 írta:szerintem meg :klassz: a leírás
igen, szerintem is :klassz:
-= '87 Ford Mustang GT =-

Enyém volt a -= Millenium Falcon =- is, de eladtam egy csávónak akinek volt egy bazi nagy, szőrös majma...
állítólag lenyomták vele a Birodalmat :sziapici:

Avatar
LeMans67
Városi versenyző
Hozzászólások: 2314
Csatlakozott: 2007.07.03 7:34

Hozzászólás Szerző: LeMans67 » 2007.09.25 9:07

StangMan írta:
trafo2000 írta:szerintem meg :klassz: a leírás
igen, szerintem is :klassz:
1. Köszönöm Trafo úr!

2. Na ezt komoly dicséretnek veszem! Eddig mindig csak morgott Stang kolléga :twisted:

Avatar
StangMan
Admin
Hozzászólások: 7076
Csatlakozott: 2007.06.06 10:09
Tartózkodási hely: Budapest

Hozzászólás Szerző: StangMan » 2007.09.25 10:32

LeMans67 írta:Eddig mindig csak morgott Stang kolléga :twisted:
:buttkick:
-= '87 Ford Mustang GT =-

Enyém volt a -= Millenium Falcon =- is, de eladtam egy csávónak akinek volt egy bazi nagy, szőrös majma...
állítólag lenyomták vele a Birodalmat :sziapici:

Válasz küldése